Node.js ile Merhaba Dünya Uygulaması

Javascript günümüzde en popüler programlama dillerinden biri haline geldi. Neredeyse her sabah uyandığımızda, güne yeni bir javascript framework’ü ile başlıyoruz diyebilirim 🙂 (Angular, vue, react, electron.js vs. vs..)

Javascript ile hem front-end(önyüz) hem de backend(arka yüz) tarafında geliştirme yapabilmeniz artık mümkün. Normalde front-end tarafında bolca kullanmaya alışık olduğumuz javascript’in, back-end olarak çalışan versiyonuna node.js diyebiliriz.

Server-side bir yapı olan node.js’i javascript temelli bir framework olarak da düşünebilirsiniz. Angular, vue, react gibi bir çatı diyebiliriz. Ancak bu saydıklarımdan ayrılan en önemli noktası ise server-side çalışıyor olmasıdır.

NOT: Yazının devamına bilgisayarınıza node.js’i kurduğunuzu varsayarak devam ediyor olacağım 🙂 Kurulumu oldukça basit olduğundan detaylara girmiyorum. Şuradan node.js’i indirebilir ve rahatlıkla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Peki Neden Node.js?

Normal şartlarda back-end tarafında geliştirme yaparken kullandığımız PHP, Java gibi diller varken, neden node.js tercih ediliyor? sorunuzu duyar gibiyim 🙂 Bunun en önemli sebebi; yapılan testlerde server tarafında 20 kat daha hız kazandırıyor olması ve diğer dillerdeki senkron yapıdan ziyade asenkron bir yapıda da çalışabiliyor olması.

Node.js Asenkron Çalışma Mantığı Nedir?

PHP, Java gibi programlama dillerinin çalışma mantığı senkrondur. Yani her bir kod satırı sırayla çalışır. Bir önceki komut satırındaki işlemler bitmeden, diğer satırdaki komutlar çalışmaz. Node.js’de ise bu durum tam tersi şekilde de işleyebilir. Bu durumda geliştirici açısından aynı anda birden fazla ve farklı sıralamada iş yapabilmeyi sağlar.

Node.js Merhaba Dünya Uygulaması

İlk olarak helloworld.js adında bir dosya açalım ve aşağıdaki kodları dosyamızın içine kaydedelim.

[code lang=”js”]
var http = require(‘http’);

http.createServer((req,res) => {

res.writeHead(200);
res.write("Hello World!");
res.end("\n Uygulama bitti");

}).listen(9191);

[/code]

Gelin yukarıdaki kodları biraz anlamaya çalışalım.

İlk olarak node.js tarafında her kütüphane modül şeklinde kullanılır. Biz bu modülleri de “require” komutu ile import etmiş oluruz. Yukarıda da farkettiyseniz, “http” modülünü import ettik. HTTP modülü/kütüphanesi sayesinde server oluşturabildik. Ardından server’ın “200” yani başarılı döndüğünü belirttik. Burada farkettiyseniz; “req” ve “res” diye iki parametre mevcut. Req yani request javascripte giden request, res ise bizim client(istemci) tarafına döneceğimiz response/cevap.

Son olarak da response olarak ekrana hello world ve uygulama bitti yazılarını yazdırıp, uygulamamızı sonlandırıyoruz. Ardındanda da 9191 portunu dinleyerek, bu porttan yapılacak istekler için yukarıda yazdığımız kodları çalıştırıyoruz.

Bu kadar kod açıklamasından sonra işlemlerimize devam edelim 🙂 Şimdi bilgisayarınızdaki terminal ekranını açın. Terminal ekranından yukarıda oluşturduğunuz dosya, hangi dizindeyse o dizine geçiş yapın.

Örneğin benim çalışma ortamımda:

[code]
cd nodejsApps/hello-world/
[/code]

Kod dosyanızın bulunduğu dizine geldikten sonra “node helloworld.js” komutunu çalıştırın. Son olarak da internet tarayıcınıza giderek “127.0.0.1:9191” veya “localhost:9191” adresini URL satırına yazın. Tüm işlem bu kadar 🙂 Böylelikle node.js ile ilk uygulamanızı kodlamış ve çalıştırmış oldunuz 🙂

Node.js ile ilgili bir seri yapmayı düşünüyorum eğer ihmal etmezsem, en yakın zamanda diğer içerikte sizlerle birlikte olacak 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *