En Popüler WordPress Eklentileri

Yıllar sonra yeniden bir yazı yeniden bir post. 4 yıl önce falan blogger’la başlayan blog macerama wordpress tarafında devam etmekteyim. WordPress’i tercih etmemin bir çok sebebi vardı aslında. Gerek daha gelişmiş olması gerek plugin seçenekleri gerek daha profesyonel bir iş çıkması. Özellikle wordpress pluginleri açısından bulunmaz bir nimet adeta. İlerleyen günlerde wordpress plugingeliştirmeyle ilgili de yazı serisi oluşturmayı düşünüyorum. Bu yazıda ise kullandığım bazı wordpress pluginlerinden bahsetmek istiyorum:

  • All in One Seo Pack: Siteniz için gelişmis SEO ayarları sunar.
  • Akismet: Sitenize gelebilecek spam yorumlardan korunmanızı sağlayan bir eklentidir.
  • WordPress Ping Optimizer: Sitenize yeni bir post eklediğinizde arama motorlarının ping servislerinde pinglenmesini sağlar.Bu işlem her ne kadar wordpress’in kendi ayarlarından da yapılıyor olsa da benim tercihim bu eklenti.
  • Google XML Sitemaps: Bu plugin Google, Yahoo, Bing ve Ask.com gibi arama motorları için özel xml oluşturarak sitenin daha iyi bir index almasını sağlar.
  • SyntaxHighlighter Evolved: Eğer bir yazılım blogunuz varsa yazı içerisindekodlarınıza yer vermenizi sağlayan faydalı bir eklenti.
  • Sexy BookMarks Plugin: Yazılarınızın diğer sosyal ağlarda(facebook,twitter,digg vb..)paylaşımını sağlayan butonlar sunmaktadır. Aynı zamanda ayarlar tarafından benzer yazılar seçeneğini de aktifleştirmek mümkündür.

Faydasını en çok gördüğüm wordpress pluginlerini yazmaya çalıştım. Zaten bunların dışında buradaki binlerce eklentiye gözatabilir, istediğinizi kullanabilirsiniz.

NOT:Daha önce twitter ile ilgili geliştirdiğim wordpress eklentisini de uygulamalarınızda kullanabilirsiniz.Şuradan indirip, geliştirebilir ya da direkt olarak kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *