PHP Upload Sınıfı

Web uygulamaları geliştirirken özellikle yönetim panellerinde upload işlemlerine ihtiyaç duyuyoruz.Bunun için kullandığım kendi class’ımdan bahsedeceğim.Oluşturduğum bu class önce upload ettiğimiz dosyanınmime‘ine bakacak ve bu dosya tipi uygunsa, upload işlemini gerçekleştirecek.Kodlar şurada .Anlatmaya buradan devam edeceğim. Gerekli açıklamalardan yorum satırlarında bahsetmiş olsam da biraz daha açalım kodların ne demek istediğini. Yapılandırıcı fonksiyonla, upload etmek istediğimiz dosyanın bilgilerini class’ımızdaki property’lere atıyoruz.Bunlar dosya adı,dosyanın bellekteki geçici dizini,dosya tipi,dosya boyutu falan. Sonra dacheck_mime() fonksiyonumuzla dosya tipinin uygun olup olmadığını kontrol ettiriyoruz.Eğer uygunsa true değerini return ettirip upload() fonksiyonunu çalıştırıyoruz.Bu fonksiyon tek parametre alıyor, bu parametre ise dosyanın upload olmasını istediğimiz path.Dosya boyutunda da sorun çıkmazsa dosyamız istediğimiz dizine upload edilmiş oluyor.Şimdi de bu class’ı kullanabileceğimiz form dosyası oluşturalım;

Upload İslemiBu kodlarla tamamen html bir form oluşturmuş olduk, gayet açık.Şimdi de form verilerimizin işleneceğiprocess.php dosyasını oluşturup, class’ımızı nasıl kullandığımızı görelim.


Bu kodlar sayesinde de oluşturduğumuz classtan nesne yaratıp, fonksiyonlarımızı çalıştırıyoruz.

NOT: Upload etmek istediğiniz dosyanın, uygulamanın dosyalarının aynı dizinde olmasına dikkat edin.Kodlar oldukça basit ve açık.Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir